Wykaz Legionistów Polskich 1914-1918

MB

Wykaz Legionistów Polskich 1914-1918 to serwis internetowy, dzięki któremu w prosty sposób możemy sprawdzić, czy ktoś z naszej rodziny walczył w Legionach Polskich. Nie wymaga to żadnej rejestracji, a sama wyszukiwarka jest bardzo intuicyjna. Na katalog podstawowych informacji składają się między innymi: nazwisko, imię, pseudonim, data i miejsce urodzenia, imiona ojca i matki, stopień wojskowy i przebieg służby (przykładowo, tutaj możemy znaleźć spis legionistów z Jelenia). Co ciekawe, istnieje również możliwość dodawania własnych informacji, które zostaną później poddane analizie historycznej.

Legiony Polskie, zwane też Legionami Piłsudskiego okupują wyjątkowe miejsce w naszej świadomości. Samodzielny, polski i mądry politycznie a co najważniejsze zwycięski projekt polityczno-wojskowy, zaowocował odzyskaniem suwerenności, zapłodnił wyobraźnię społeczną, zainspirował do naśladowania i odcisnął swe piętno na wielkich wydarzeniach XX wieku. Legiony przeszły do legendy. Odwołujemy się do niej w debacie politycznej i historycznej.

Za: mjp.najlepszemedia.pl/sites/default/files/geneza_wykazu_4.pdf

Udostępniony wykaz to owoc wieloletnich badań prof. dr hab. Janusza Ciska, wykładowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego i Marka Ciska.