The Ellis Island Archive (emigracja do USA w latach 1892-1957)

MB

Ellis Island (1905)Ellis Island to wyspa w porcie miasta Nowy Jork, na której w latach 1892-1924 działało centrum dla imigrantów przybywających do Stanów Zjednoczonych ze starego kontynentu. Jeżeli mamy wiedzę lub choćby podejrzenie, że ktoś z naszej rodziny wyemigrował do USA pod koniec XIX lub w pierwszej połowie XX wieku, to warto zapoznać się z zasobami The Ellis Island Archive. Dobrą wiadomością jest to, że możemy to zrobić, nie ruszając się sprzed ekranu komputera!

The Ellis Island Archive zawiera listy pasażerów, które obejmują ponad 51 milionów imigrantów, podróżnych i członków załogi, którzy przypłynęli na Ellis Island i do portu miasta Nowy Jork w latach 1892-1957. W okresie od 1892 do 1924 na Ellis Island miała miejsce największa migracja we współczesnej historii! Wciąż kontynuowane jest poszerzanie bazy danych osób, które przybyły do portu miasta Nowy Jork, a wszystkie zapisy z lat 1925-1957 będą dostępne na początku 2015 roku.

Za: http://libertyellisfoundation.org/about-passenger-search

Aby uzyskać możliwość wglądu do danych zgromadzonych przez The Ellis Island Archive, wystarczy zarejestrować się na stronie The Statue of Liberty – Ellis Island Foundation. Następnie przechodzimy do zakładki Passenger Search i w tym momencie należy już tylko podać nazwisko interesującej nas osoby i ewentualnie inne dane, które pozwolą na zawężenie wyników.

Najwięcej informacji możemy uzyskać dzięki zeskanowanym listom pasażerów (ang. manifest). Posłużę się tutaj przykładem Romana Banasika z Jelenia, który przypłynął na Ellis Island w lutym 1913 roku na pokładzie statku Kaiserin Auguste Victoria z Hamburga. Jako cel swojej podróży podał miasto Scranton w Pensylwanii, gdzie mieszkał jego wuj Jan Banasik. Nie była to jednak pierwsza wizyta Romana w Stanach Zjednoczonych (urzędnik odnotował poprzedni pobyt w latach 1908-1910). Dzięki liście wiadomo też, że był pracownikiem fizycznym i miał przy sobie 26 dolarów, znamy też jego wzrost, a nawet kolor oczu i włosów. Jako najbliższego krewnego w Polsce podał swoją żonę Małgorzatę. Jest to o tyle ważne, że już w grudniu tego samego roku Roman przybywa do Nowego Jorku ponownie, ale tym razem wraz z małżonką i pięciorgiem dzieci. Dzięki innym źródłom, które nota bene też są dostępne w Internecie, wiemy, że osiadł w USA na stałe i zmarł w 1966 (drzewo genealogiczne Romana).

Ujmując rzecz najkrócej, The Ellis Island Archive to przebogate, a do tego całkowicie darmowe źródło informacji genealogicznych. Gdyby zaistniała taka potrzeba, mogę pomóc w „rozszyfrowaniu” zdobytych danych (kontakt).