Webtrees i spisy mieszkańców z lustracji wsi Jeleń

MB

Od kilku dni testuję oprogramowanie Webtrees, które służy do przechowywania danych genealogicznych w postaci bazy online. Drzewo jest dostępne tutaj: http://webtrees.genealogia.jaworzno.pl/.

Webtrees ma tę podstawową zaletę, że umożliwia dostęp do danych z każdego miejsca na świecie. Ułatwia też dzielenie się zebranymi informacjami z innymi członkami rodziny etc. Interfejs jest dość przejrzysty i nie powinien sprawiać większych problemów. Kolejnym plusem jest obsługa uniwersalnego formatu GEDCOM, więc nie powinno być kłopotów z importem i eksportem naszej bazy. Miałem jedynie problem z polskimi znakami w bazie wyeksportowanej z programu Fzip Family Tree.

Czego potrzeba do uruchomienia Webtrees? Przede wszystkim serwera z bazą danych MySQL i obsługą PHP5.3. Jeżeli nic wam to nie mówi, to najlepiej poprosić o pomoc jakiegoś znajomego informatyka. Sam korzystam z usług hostingowych webd.pl i nie miałem do tej pory żadnych problemów.

Pod adresem http://webtrees.genealogia.jaworzno.pl/ można również znaleźć przygotowane przez mojego tatę pliki pdf ze spisem mieszkańców Jelenia z 1791, spisami z lustracji z lat 1724, 1788, 1800, 1812 oraz wykazem osób i domostw z wójtostwa w Jeleniu z roku 1765.